28 listopada, 2023

Wszystko o psach

Prawidłowa psia dieta

2 min read
psia dieta
dieta psa

Niewątpliwie pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Dla większości właścicieli czworonogów ich pupil jest nawet członkiem rodziny. Niejednokrotnie właściciele psów przyznają, że zwierze śpi z nimi w łóżku albo jest dopuszczane do wszystkich czynności dokonywanych przy nowym członku rodziny, niemowlaku.

Jeśli psy zajmują tak ważne miejsce w naszych domach, to dlaczego tak mało uwagi przywiązujemy do istotnego tematu jakim jest odżywianie psa? Pamiętajmy, że, tak jak my, zwierzęta potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety do prawidłowego funkcjonowania. Przede wszystkim musimy rozróżniać karmy dla szczeniąt i karmy dla dorosłych psów. Różni je zawartość ważnych substancji odżywczych, mających znaczenie dla etapu rozwoju psa. Białko, węglowodany, tłuszcze, a także witaminy i makroelementy są w stałym składzie obu typów karm, jednak ich proporcje są zdecydowanie inne!

Następnym podziałem karm są karmy suche i mokre. Oba gatunki mają swoje wady i zalety, zarówno w kwestiach praktycznych (łatwość przechowywania suchej karmy), jak i subiektywnych dla czworonogów (smak karmy mokrej).

Dieta sporej ilości psów opiera się na „prawdziwym pokarmie”. Poprzez prawdziwe jedzenie rozumieć należy jednak nie „resztki ze stołu”, mogące wręcz psom zaszkodzić, lecz specjalnie ugotowane mięso i warzywa – bez dodatku przypraw.

Niezależnie od sposobu żywienia psa, zwracajmy uwagę jak na nią reaguje – czy jego sierść wygląda na zdrową, czy pies nie przybiera zbytnio na wadze.

Autor artykułu

Wszystkie prawa zastrzeżone | Portal o psach