Kiedy rozważyć pójście na psychoterapię?

Czy kiedykolwiek czułeś się przytłoczony i myślałeś, że nie poradzisz sobie z codziennością? Jeśli tak to nie jesteś sam. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują pomocy, aby poradzić sobie z poważną chorobą, utratą wagi lub nikotynizmem. Są też osoby, które zmagają się z problemami w związkach, utratą pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem narkotyków. Wszystkie te problemy są zazwyczaj destrukcyjne dla człowieka.
 

Czym jest psychoterapia?

Psycholog powinien pomóc w uporaniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają osoby z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej produktywnie, komfortowo i w pełni satysfakcji. Podczas terapii psycholog stosuje naukowo zatwierdzone procedury, by pomóc pacjentom doskonalić w sobie dobre przyzwyczajenia. Występuje kilka podejść do psychoterapii, wraz z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną, http://r5w.pl psychoterapia kielce i innymi — które pomogą każdemu z osobna skonkretyzować jego własne problemy.  Proces ten przebiega na kooperacji i rozmowie. Pacjent ma zapewnione środowisko wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta podchodzi do niego neutralnie i nie będzie go w żaden sposób osądzał.  

Razem z psychologiem będziesz pracował nad tym, żeby zidentyfikować i zmienić wzory postaw, które nie pozwalają osiągnąć w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać aktualne problemy, ale uposaża w nowe kompetencje, aby sprawniej radzić sobie z wieloma wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy pójść na psychoterapię?

Z powodu błędnego rozumienia czym jest psychoterapia, wiele osób się na nią nie decyduje. Nawet jeśli znają rzeczywistość i nie opierają się na mitach, to ludzie zazwyczaj czują się zdenerwowani przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Trzeba pokonać lęk, ponieważ jeśli poziom funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może być pomocna. Niektórzy ludzie korzystają z terapii u psychologa dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez długi czas. Inni także mogą odczuwać potrzebę wsparcia w przewlekłej chorobie, która ma wpływ na emocje i psychikę. Są też ludzie wymagający szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy muszą zmierzyć się z perspektywą rozpadu związku, syndromem pustego gniazda, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.